1 No. 104 BRITISH EUROPEAN BREEDERS FUND FUTURE STAYERS' MAIDEN STAKES (1M 1F 197Y)
1990 Mts
13:50
2 years old only Class-2
(GBB RACE)
60.3
Galileo - Jack Naylor b c 2
A M Balding   R
60.3
Cracksman - Navajo Charm b c 2
R Hannon   R
60.3
Nathaniel - Coyote b c 2
M Johnston   R
60.3
Ulysses - Why We Dream ch c 2
M R Channon   R
60.3
Churchill - Ebb b c 2
A King   R
60.3
Highland Reel - Lockup ch c 2
D Menuisier   R
60.3
War Command - Mercy Me b c 2
J Ryan   R
58.1
Zoffany - Sherbert b f 2
J R Boyle   R
58.1
Zoffany - Moment Juste b f 2
R M Beckett   R
2 No. 105 HEINEKEN OPTIONAL CLAIMING HANDICAP (1M)
1609 Mts
14:25
Class-2
64.4
Dark Angel - Shelina b g 6
David O'Meara   R 102
64
New Bay - Arbaah b g 4
Kevin Philippart De Foy   R 101
62.6
Sir Percy (GB)--Victory Garden (GB) ch g 4
D & C Kubler   R 98
59.9
Showcasing - Duchess Dora ch c 4
Andrew Balding   R 92
59.9
Canford Cliffs - Bessichka b g 5
Tom Ward   R 92
59
Dawn Approach - Luminaria ch g 4
Jamie Osborne   R 97
58.5
Invincible Spirit - Mambo Light b g 8
Charlie Fellowes   R 89
58.5
Awtaad - Venetian Beauty b g 4
Archie Watson   R 89
55.8
Elnadim - Meanwhile b g 8
Joseph Parr   R 83
55.3
Siyouni - Sentaril b g 4
W J Haggas   R 82
54.4
Dansili - Trois Lunes b g 8
Mick Channon   R 80
53.5
Clodovil - Lady Spangles gr g 5
S Lycett   R 78
3 No. 106 GOODWOOD HANDICAP (6F)
1207 Mts
15:00
Rating 61-80 Class-4
63
Paco Boy - Black Baroness b g 8
Ed de Giles   R 79
62.6
Kodiac (GB)--Freedom's Light (GB) b c 3
Mike Murphy & Michael Keady   R 80
61.2
Dragon Pulse - Clenaghcastle Lady b g 4
Mick Channon   R 75
60.8
Society Rock - Warm Welcome br g 6
Michael Attwater   R 74
60.8
Dream Ahead - Isolde's Return b g 5
John O'Shea   R 74
60.8
Footstepsinthesand - Kathoe ch g 5
J Gallagher   R 74
60.8
Ardad (IRE)--Regina (GB) b c 3
C G Cox   R 76
60.8
Dark Angel - Muqantara gr g 5
Tony Carroll   R 74
59.9
Twilight Son - Xtrasensory b g 4
Seamus Durack   R 72
59
Kodi Bear - House Of Roses br g 4
Patrick Chamings   R 70
57.6
Al Kazeem - Glorious Dreams b f 4
Roger Teal   R 67
247.2
Refuse To Bend - Clear Impression b g 13
John Bridger   R 65
55.3
Nayef - Cockney Fire b f 5
Richard Price   R 62
54.9
Zebedee - Our Nana Rose b m 7
John Bridger   R 56
4 No. 107 BAHRAIN TURF CLUB FOUNDATION STAKES (1M 1F 197Y)
1990 Mts
15:35
Class-1
(Listed Race)
60.3
Lope De Vega - Seas Of Wells bay c 4
George Boughey   R 111
59
New Approach - Palitana b c 4
J & T Gosden   R 107
59
Dubawi - Zibelina b g 4
C Appleby   R 110
59
Camelot - Heavenly Song b g 6
R Charlton   R 107
55.8
Muhaarar - Ronaldsay gr f 3
R Hannon   R 95
5 No. 108 FARMER BUTCHER CHEF FILLIES' HANDICAP (1M 6F)
2816 Mts
16:10
Rating 86-105 Class-2
64.4
Lope De Vega - Sistine ch f 5
James Fanshawe   R 97
61.7
The Carbon Unit - Advertising Space b f 4
J S Goldie   R 91
60.8
Gleneagles - Altesse Imperiale ch f 4
Roger Varian   R 89
60.8
Camelot - Secret Pursuit b f 4
A M Balding   R 89
58.5
Sea The Stars - Valais Girl ch f 4
A King   R 84
58.1
Nathaniel - Solita ch m 5
Mick Channon   R 83
6 No. 109 HEINEKEN SILVER HANDICAP (1M 1F 11Y)
1820 Mts
16:45
Rating 66-85 Class-4
64.4
Dabirsim - Chica Loca b g 6
Andrew Balding   R 87
61.2
Belardo - No Such Zone b g 4
Tom Ward   R 85
60.8
Sepoy - Clouds Of Magellan b g 7
David O'Meara   R 84
60.3
Lope De Vega - Hall Hee b c 4
P F I Cole   R 83
59.9
Rio de La Plata - Tianshan ch g 7
Amy Murphy   R 82
58.1
Toronado - Debutante Blues gr g 4
G L Moore   R 78
55.3
Street Sense - Desert Song b g 6
A W Carroll   R 72
55.3
Cityscape - Just Violet b f 4
Mick Channon   R 72
54.9
The Gurkha - Best Regards b g 4
Jeremy Scott   R 71
54.4
Cityscape - Baylini b g 7
Michael Attwater   R 70
53.5
Lope De Vega - Homegrown b g 7
J L Flint   R 68
53.5
Makfi - Primo Heights ch g 9
J S Goldie   R 64
7 No. 110 SOUTH DOWNS WATER HANDICAP (5F)
1005 Mts
17:20
Rating 66-85 Class-4
63
Dream Ahead - High Spice b g 4
H J Evans   R 86
62.6
Camacho - Ushindi b g 5
M R Channon   R 85
61.2
Cable Bay - Go Glamorous b f 4
C Mason   R 82
60.8
Havana Gold - Majestic Alexander b c 3
R M H Cowell   R 82
60.3
Muhaarar - Tropical Treat b f 3
Clive Cox   R 81
60.3
Kodiac - Ermine Ruby b h 6
Tony Carroll   R 80
59.4
Mayson - Kodiac Island ch g 6
P D Evans   R 78
59
Gutaifan - Glamorous Air b c 3
R Harris   R 78
57.6
Roderic O'Connor (IRE)--Madame Rouge (GB) ch f 5
A W Carroll   R 74
56.7
Shalaa (IRE)--Illaunmore (USA) b c 3
Kevin Philippart De Foy   R 73
56.7
Cable Bay (IRE)--Tan Tan (GB) b c 3
Tom Clover   R 73
54
Mayson - Descriptive b g 4
John Gallagher   R 66