1 No. 58 JW 4X4 NORTHALLERTON EBF MAIDEN STAKES (5F)
1005 Mts
14:06
2 years old only Class-4
60.3
Hector Crouch 7
New Bay - Partitia b c 2
R M Beckett
   R
60.3
T Hamilton 12
Jungle Cat - Purple Tiger b c 2
Richard Fahey
   R
60.3
J P Spencer 9
Harry Angel - Sarshampla b g 2
D M Simcock
   R 80
60.3
P Hanagan 2
Galileo Gold - Catamaran ch c 2
Declan Carroll
   R
60.3
G Lee 6
Zoustar - Always A Drama b c 2
B Smart
   R
60.3
P J McDonald 1
Havana Grey - Malelane gr c 2
D Carroll
   R
60.3
Lewis Edmunds 3
Muhaarar - Integra b c 2
Muir & Grassick
   R
60.3
S B Kirrane 10
Profitable - Piccola Sissi b g 2
T D Easterby
   R
58.1
O J Orr 5
Showcasing - Sacre Coeur b f 2
Richard Fahey
   R
58.1
D Tudhope 11
Night Of Thunder - Gadwa b f 2
K R Burke
   R
58.1
S H James 8
Awtaad - Lady Vyrnwy b f 2
R G Fell
   R
58.1
Phil Dennis 13
Tasleet - Sally br f 2
Tim Easterby
   R
58.1
Connor Planas 4
Invincible Spirit - Ghurra b f 2
George Boughey
   R
2 No. 59 WILLIAM HILL BEST ODDS GUARANTEED HANDICAP (1M 4F 8Y)
2421 Mts
14:38
Rating 56-75 Class-5
65.3
Thomas Greatrex 10
Lope De Vega - Affinity b g 4
Harry & Roger Charlton Elite Racing
   R 77
64.9
Phil Dennis 4
Clodovil - Sabaidee b g 6
Michael Dods
   R 76
63.5
P Hanagan 8
Dawn Approach - Murahana br g 4
Iain Jardine
   R 73
59.4
Ben Robinson 9
Poet's Voice--Ganga ch g 9
Brian Ellison
   R 64
59.4
J P Spencer 6
Kendargent (FR)--Dommyah (GB) b f 3
M Johnston
   R 75
59
Hector Crouch 7
Teofilo (IRE)--Treat Gently (GB) b c 3
R M Beckett
   R 74
59
J Garritty 1
New Bay (GB)--Creme Anglaise (GB) b c 3
Jedd O'Keeffe
   R 74
56.7
S H James 5
Australia (GB)--Fountain of Honour (IRE) ch f 3
Keith Dalgleish
   R 69
56.7
P J McDonald 3
Clodovil - Top Act b g 3
Mick Channon
   R 69
54.9
G Lee 2
Highland Reel - Destalink b g 3
Jedd O'Keeffe
   R 65
3 No. 60 TOMAHAWK STEAKHOUSES HANDICAP (5F)
1005 Mts
15:13
Rating 66-85 Class-4
64
Cam Hardie 11
Equiano - Sweet As Honey b g 7
Paul Midgle
   R 86
63.5
D Swift 12
Intrinsic - Misu Billy b g 5
Miss Tracy Waggott
   R 85
63
P J McDonald 1
Dandy Man - Moss Top ch g 4
M Dods
   R 84
61.2
Ben Robinson 3
Swiss Spirit - Lucy Parsons b g 5
David & Nicola Barron
   R 80
61.2
G Lee 5
Hellvelyn (GB)-Milly-M (GB) b g 7
Bryan Smart
   R 80
60.8
S H James 9
Fast Company - Deemah b f 3
K. R. Burke
   R 83
59.9
T Hamilton 6
Showcasing - Muaamara ch g 4
The Showalong Partnership
   R 77
58.5
D Tudhope 7
Mount Nelson - Dialma b g 8
Roger Fell
   R 74
58.5
Phil Dennis 8
Bungle Inthejungle - Red Red Rose ch c 3
Michael Dods
   R 78
57.2
Lewis Edmunds 10
Territories - Filona b c 4
Les Eyre
   R 71
57.2
P Hanagan 4
Society Rock - Violet Ballerina b g 6
Paul Midgley
   R 71
57.2
J Garritty 2
Vadamos - Fingal Nights b f 4
Paul Midgley
   R 71
4 No. 61 WILLIAM HILL SUMMER CUP HANDICAP (7F 218Y)
1607 Mts
15:48
Rating 0-90 Class-3
62.6
D Swift 13
Epaulette - Ares Choix b g 5
Katie Scott
   R 89
61.7
Ben Robinson 12
Starspangledbanner - Adore b g 4
John Quinn
   R 87
61.7
O J Orr 16
Camelot - Morning Line b g 4
Ed Dunlop
   R 87
60.3
Hector Crouch 7
Rio de La Plata - Tianshan ch g 7
Amy Murphy
   R 84
60.3
T Hamilton 6
Arcano - Idonea ch g 8
R A Fahey
   R 84
59.9
Phil Dennis 15
Clodovil - Eileenlilian b g 5
Michael Dod
   R 83
59.4
S B Kirrane 14
Camacho - Hawaajib b g 5
Tim Easterby
   R 82
59.4
G Lee 2
Dubawi - Estidraaj b g 5
Julie Camacho
   R 82
59.4
J P Spencer 5
Siyouni - Sentaril b g 4
W J Haggas
   R 82
59
S H James 3
No Nay Never (USA)--Tadris (USA) b c 3
Grant Tuer
   R 89
58.5
D Tudhope 9
Raven's Pass (USA)--Painting (IRE) b g 5
David OMeara
   R 80
57.6
P Hanagan 4
Excelebration (IRE)-Queen Arabella (GB) b g 7
Tim Easterb
   R 78
56.7
P J McDonald 1
Caravaggio - Spring Garden b g 3
Simon & Ed Crisford
   R 84
56.7
Connor Planas 8
New Bay - Soliza ch c 3
Kevin Philippart De Foy
   R 84
55.3
Cam Hardie 10
Bahamian Bounty - Croeso Cariad b g 7
Tim Easterby
   R 73
54.4
L Morris 11
Raven's Pass - Cry Pearl b g 5
Scott Dixon
   R 71
5 No. 62 LAURA BARRY MEMORIAL EBF NOVICE STAKES (7F 218Y)
1607 Mts
16:20
2 years old only Class-4
62.1
D Tudhope 10
Lope De Vega - Alaata ch g 3
W J Haggas
   R
59
J P Spencer 2
New Bay - Ardeola ch c 3
David Simcock
   R
59
O J Orr 9
New Bay - Olma b g 3
Hugo Palmer
   R
59
S H James 3
Churchill - Polygon b c 3
James Tate
   R
59
P J McDonald 11
Kingman - She's Mine b c 3
S & E Crisford
   R
59
L Morris 8
Farhh - Mockinbird b g 3
Sir Mark Prescott
   R
59
Cam Hardie 1
Kingman - Ultrasonic b c 3
Antony Brittain
   R
59
Joanna Mason 5
Galileo Gold - Empress Rock br g 3
Michael & David Easterby
   R
Forever Now - Alluring Star b g 3
Sam England
   R
59
Phil Dennis 7
Spill The Beans - Velvet Band b g 3
Simon Whitaker
   R
59
Lewis Edmunds 6
Cityscape - Maziona ch g 3
T D Barron
   R
6 No. 63 WILLIAM HILL PICK YOUR PLACES HANDICAP (7F)
1408 Mts
16:55
Rating 71-90 Class-3
64
Lewis Edmunds 3
Windsor Knot - Mrs Batt ch g 7
David & Nicola Barron
   R 89
64
P J McDonald 6
Acclamation - Molly Dolly b g 4
James Horton
   R 89
63
Connor Planas 7
Starspangledbanner - Intermittent b g 3
George Boughey
   R 94
62.1
Phil Dennis 10
Dutch Art - Regal Silk ch g 6
Michael Dods
   R
61.2
J P Spencer 9
Prince Of Lir - Ishimagic b g 4
Michael Dods
   R 85
61.2
Kieran Schofield 5
Pastoral Pursuits - My Pretty Girl b g 5
Tony Coyle
   R 83
61.2
O J Orr 12
Kyllachy - Flycatcher ro g 6
Richard Fahey
   R 83
59
Ben Robinson 13
Stimulation - Thicket b g 4
T D Barron
   R 78
58.5
D Tudhope 1
Cable Bay - Bonhomie br c 3
Saeed bin Suroor
   R 84
58.5
S B Kirrane 2
Lawman - Charanga b g 7
Tim Easterby
   R 77
58.1
J Garritty 4
Toronado - Bimbo b g 4
Richard Fahey
   R 76
58.1
Cam Hardie 11
Toronado - Nagham b g 5
Antony Brittain
   R 76
57.2
T Hamilton 8
Pivotal - Elan ch g 8
Tim Easterby
   R 74
7 No. 64 YORKSHIRE WONDER HORSE RACE IS ON HANDICAP (7F 218Y) Div. I
1607 Mts
17:30
Rating 46-60 Class-6
61.7
P Mathers 3
Profitable (IRE)--By Jupiter (GB) ch c 3
Christopher Kellett
   R 61
61.7
D Tudhope 7
Shalaa (IRE)-- Mad Existence (IRE) b g 3
John Quinn
   R 61
60.8
D Swift 1
Decorated Knight - Apace ch f 3
Miss Tracy Waggott
   R 59
Heeraat (IRE)--Lady Lekki (IRE) b c 3
B M R Haslam
   R 58
60.3
T Hamilton 4
Pastoral Pursuits - Breakable b g 3
Tim Easterby
   R 58
59.9
Lewis Edmunds 9
Acclamation - Phalaborwa b f 3
Adrian Keatley
   R 57
59.4
George Wood 5
Muhaarar (GB)--Oriental Step (IRE) b f 3
Chris Wall
   R 56
57.2
P J McDonald 8
Footstepsinthesand - Bayan Kasirga b g 3
The Bottom Liners
   R 51
54.9
S H James 6
Due Diligence - Lady Lube Rye b f 3
Julie Camacho
   R 43
8 No. 65 YORKSHIRE WONDER HORSE RACE IS ON HANDICAP (7F 218Y) Div. II
1607 Mts
18:05
Rating 46-60 Class-6
61.7
L Morris 5
New Bay - Hall Hee b g 3
Daniel & Claire Kubler
   R 61
61.2
D Tudhope 7
Fastnet Rock - Sheba Five b g 3
John Quinn
   R 60
61.2
O J Orr 3
Night of Thunder (IRE)-- Imshivalla (IRE) b c 3
R A Fahey
   R 60
60.3
T Hamilton 9
Mayson - Russian Punch ch f 3
Tim Easterby
   R 58
60.3
Cam Hardie 4
Garswood - Dubai Walk ch f 3
Ollie Pears
   R 58
59.9
G Lee 8
Charming Thought (GB)--Katabatik Katie (GB) b f 3
Bryan Smart
   R 57
57.6
Joanna Mason 2
Outstrip - Bow Bridge gr g 3
Michael & David Easterby
   R 52
54.9
D Swift 6
War Command - Wajaha b g 3
Miss Tracy Waggott
   R 46
54.9
P Mathers 1
Helmet - Xtrasensory b f 3
Mark Walford
   R 45