1 No. 15 ICM STELLAR SPORTS EARL GROSVENOR HANDICAP (7F 127Y)
1524 Mts
13:30
Rating 86-105 Class-2
W J Haggas
R 104
Cable Bay - Kurtanella b g 7
R M Beckett
R 101
Mehmas - Faddwa br g 6
Hugo Palmer
R 95
Richard Spencer
R 95
Acclamation - Applause b g 7
J L Eyre
R 93
Exceed and Excel - Raphinae b m 7
David Loughnane
R 92
Kingman - Nimble Thimble b g 8
T D Easterby
R 92
Showcasing - Duchess Dora ch g 6
A M Balding
R 90
Charlie Fellowes
R 88
Ian Williams
R 85
D M Simcock
R 80
2 No. 16 DEEPBRIDGE HANDICAP (1M 2F 70Y)
2075 Mts
14:05
Rating 86-105 Class-2
Camelot - Miss Raven b g 7
Richard Hughes
R 106
W J Haggas
R 98
Frankel (GB)--Miss Cap Ferrat (GB) b g 8
Ian Williams
R 96
Sea The Stars - Bint Almatar b g 6
Sir Michael Stoute
R
Scissor Kick - Skysweeper b g 6
P A Kirby
R
Pastorius - Lady Jacamira b g 6
R M Beckett
R
Mastercraftsman - Tara Moon ch g 8
T D Barron
R
Ian Williams
R
P S McEntee
R
3 No. 17 IRISH THOROUGHBRED MARKETING IRE-INCENTIVE SCHEME HUXLEY STAKES (1M 2F 70Y)
2075 Mts
14:40
Class-1
Sea The Stars - Kitcara b g 7
W J Haggas
R 117
Clodovil - Chelsey Jayne b g 8
M R Channon
R 106
P F I Cole
R 111
Kingman - Eastern Belle b c 6
J & T Gosden
R 112
Shamardal - Landmark br g 8
Sir Michael Stoute
R 112
4 No. 18 TOTE+ CHESTER CUP HANDICAP (2M 2F 140Y)
3749 Mts
15:15
Class-2
Galileo - Polished Gem b g 9
D K Weld
R 109
Frankel - Piping b g 10
Ian Williams
R 101
Tom Dascombe
R 93
Shamardal - Radiyya b g 10
Ian Williams
R
Camelot - Venus de Milo b c 6
A P O'Brien
R
Arcadio - By The Hour b g 10
R
Mastercraftsman - Promise Me b g 7
A M Balding
R
Tamayuz - London Plane b g 7
J Candlish
R
Nathaniel - Theladyinquestion b g 8
Andrew Balding
R
S Lycett
R
Morpheus - Flamanda b g 8
R
Camelot - Gaselee b g 8
R
Frankel - Society Hostess b g 10
A M Hales
R
R
R
Showcasing - Harem Lady b g 7
R
Byron - Nursling b g 13
Ian Williams
R
5 No. 19 BOODLES SECRET GARDEN CONDITIONS STAKES (5F 15Y)
1019 Mts
15:45
2 years old only Class-3
Cable Bay - Kinematic b g 7
A M Balding
R 108
Lope De Vega - Burning Heights b g 11
R M H Cowell
R 101
Starspangledbanner - Glowing Star gr g 7
M Appleby
R 100
M Appleby
R 95
Territories - Favulusa b g 6
Ed Bethell
R 101
Mehmas - York Express b g 6
N Tinkler
R 108
Ribchester - Suddenly b c 5
Hugo Palmer
R 108
6 No. 20 WHITE OAK APPRENTICE HANDICAP (1M 4F 63Y)
2471 Mts
16:20
Rating 61-80 Class-4
A King
R 79
Makfi - Hadrian's Waltz b g 9
Ian Williams
R 79
Harbour Watch - Roheryn ch g 7
Adrian Keatley
R 79
John Best & Karen Jewell
R 78
Andrew Balding
R 78
Mastercraftsman - Aurora Borealis ch m 8
Martin Todhunter
R 76
Kingman - Toi Et Moi b g 8
Michael Appleby
R 75
Starspangledbanner - Bright Bank b g 7
Olly Murphy
R 75
Richard Hannon
R 75
Adaay - Lamentation b g 6
Bernard Llewellyn
R 72
Camelot - Anna Karenina b g 6
P A Kirby
R 72
Starspangledbanner - Karalara b g 6
Tara Lee Cogan
R 69
Bernard Llewellyn
R 69
Christian Williams
R 68
Charlie Fellowes
R 68
Casamento - Dubai Sunrise b g 7
Daniel Steele
R 65
7 No. 21 TOTE+ CHESTER PLATE HANDICAP (2M 2F 140Y)
3749 Mts
16:55
Rating 86-105 Class-2
D Carroll
R 85
Make Believe - Ocean Bluff b g 7
Dominic Ffrench Davis
R 85
Nathaniel - Muscovado ch g 10
Ian Williams
R 85
I Jardine
R 85
Frankel - Cape Dollar b g 6
David Loughnane
R 83
A M Balding
R 82
Lucy Wadham
R 80
Ian Williams
R 80
Galileo - Adoration b g 9
Ian Williams
R 79
Pour Moi - Walk On Water b g 8
Ian Williams
R 78
Gregorian - Aloisi gr m 7
Miss V Williams
R 77
Mount Nelson - Dumnoni ch g 11
Ian Williams
R 76